قایق دراگون در جاده ابریشم


+ شخصیت ورزشی شما چگونه است؟

شخصیت ورزشی شما چگونه است؟

بهترین دوست شما علاقه‌ی شدیدی به یوگا دارد و قسم میخورد که یوگا زندگی او را تغییر داده است.. بنابراین شما در یک سالن ورزشی شروع به تمرین یوگا میکنید. ولی بعد از 10 دقیقه حرکت، احساس خستگی میکنید، راحت نیستید و مرتباً به اطراف نگاه میکنید تا شاید کسی را بیابید که این حرکات را بهتر از شما انجام میدهد.

در کلاس چرخش روی پا، انتظار داشتید که با دیگران به رقابت بپردازید. ولی انتظار نداشتید که بعد از 10 دقیقه (دوباره) تلاش، به نفس نفس بیفتید در حالی که افراد 65 ساله در کنار شما، با برنامه‌ی کلاس پیش میروند. لازم به گفتن نیست که این کلاس برای شما مناسب نیست.


جغد یا چکاوک؟

اول، ساعاتی که بدن خود را برای فعالیت آماده میبینید را پیدا کنید. Pamela Peeke، نویسنده‌ی کتاب مقابله با چاقی بعد از چهل سالگی و استادیار پزشک در دانشگاه مریلند میگوید: اگر فردی هستید که صبح زود از خواب برمیخیرید و تمایل دارید صبح ورزش کنید، شب زود بخوابید و صبح ورزش کنید. اگر مثل یک جغد هستید، اواخر ظهر و یا در هنگام غروب آفتاب به ورزش بپردازید. اگر مثل جغد هستید، همانند چکاوک و یا برعکس رفتار نکنید. چون به آن پایبند نخواهید ماند. ممکن است فکر کنید که از یوگا متنفرید، ولی شاید شما فقط از بیدار شدن در ساعت 5:30 صبح و رفتن به سالن ورزش بیزارید.

سپس، از خود سوالاتی در مورد دیگر افراد بپرسید. آیا آنها باعث ایجاد انگیزه در شما میشوند؟ و یا شما را عصبی میکنند؟ موجودی اجتماعی هستید، و یا عقابی که فقط تنها پرواز میکند؟  Melanie Polk، مدیر آموزش تغذیه در انستیتو تحقیق بروی سرطان میگوید: برای برخی از مردم ورزش باید نوعی فعالیت اجتماعی باشد. آنها باید بتوانند در فضای آزاد دوستانشان را ببینند، با آنها صحبت کنند و انگیزه‌ی لازم را برای رسیدن به هدف در یکدیگر ایجاد کنند. دسته‌ی دیگر دوست دارند در هنگام ورزش تنها و در آرامش باشند. دویدن، شناکردن و دوچرخه‌سواری بهترین فعالیت‌های انفرادی هستند. بعضی از ورزش‌ها را میتوان مطابق با سلیقه‌ی شخصی انجام داد. اگر به دویدن علاقه دارید ولی نمیخواهید به تنهایی این کار را انجام دهید، میتوانید در یکی از باشگاه‌های دوندگان گروهی ثبت نام کنید.

موضوعات ذهن- جسم

در بخشی از فیلم بوسه‌ی جسیکا استین، قهرمان زن داستان، ورزش مورد علاقه‌ی یکی از دوستانش، یوگا را می آزماید. او چارزانو مینشیند، عمیق نفس میکشد و ساعت را که حرکت نمیکند بطور اجمالی برانداز میکند. جسیکای عصبی، وحشت زده و پرانرژی، یک دونده است. او میخواهد با ورزش به موقعیتی در اجتماع دست پیدا کند. دوست وی، که از لحاظ باطنی و روحی بسیار متمرکز است، از آرامش و تمرکز حواسی که یوگا برایش بوجود می آورد لذت میبرد.

اگر شما مثل دوست جسیکا هستید، فعالیتی را انجام دهید که بوسیله‌ی آن بتوانید اعماق وجود خود را تجربه کنید. چیزی مثل یکی از انواع یوگا، پیلیتس یا تای-چی.  Peeke میگوید: شاید تلاش بروی دستگاه دو ثابت برای شما مفید نباشد.

در حالی که بعضی از مردم در هنگام ورزش به باطن توجه میکنند، دیگران به ظاهر نگاه میکنند.

   Peekeشاید نیاز به یک هدف دارید؟ آیا از جمله افرادی هستید که وقتی برایتان ضرب العجلی تعیین شود به بهترین نحو تلاش میکنید؟ اگر برای مسابقه‌ای که سه ماه دیگر برگذار خواهد شد اکنون ثبت نام کنید، هر روز برای پوشیدن کفش‌های ورزش خود دلیل مناسبی دارید. اگر تمایلی به رقابت ندارید، و فقط میخوهید در آخر کار پاداشی بگیرید، به اهداف دیگری فکر کنید. در یک کلاس چرخش بروی پا نام نویسی کنید. در نهایت پاداش شما دوچرخه سواری پاییزی در B&Bs زیبا در نیو اینگلند خواهد بود.

البته تمایلات افراد به سادگی در یک چهارچوب نمیگنجد. اینکه تنها دویدن را دوست دارید، صرفا به این معنی نیست که از کلاس پیلیتس متنفر خواهید بود. و اگر از حرکات آهسته تای-چی که بازتاب تفکر هستند، لذت میبرید، به این معنی نیست که کلاس کیکبوکسینگ گام-سریع، ایجاد تکان و جنجال در شما خواهد کرد. زمانی که "خود ورزشکار" را یافتید، چیزهایی را امتحان کنید که مناسب موقعیت خاصی نیستند. Polk میگوید: ورزش و فعالیت های فیزیکی باید همانند الگوهای مصرف غذا، برای هر فرد خاص مجزا شوند و بصورت فردی در بیایند.

 از خودتان بپرسید

هنوز مطمئن نیستید که چه نوع شخصیت ورزشکاری دارید؟ این تست را امتحان کنید.

1-  وقتی در مورد فعالیت های فیزیکی فکر میکنم:

الف – مشتاقم تا کفش های ورزشیم را بپوشم

ب – واقعا میخوام ورزش کنم ولی احتیاج به نوعی تحریک دارم

ج – حتی از فکر کردن به آن هم میترسم ولی اگر حرکتی انجام دهم خوشنود خواهم شد

2-  ار ورزش کردن لذت میبرم اگر:

الف – به تنهایی ورزش کنم

 ب – بصورت تیمی یا گروهی ورزش کنم

ج – با یک یا دو تن از دوستانم ورزش کنم

3- من ورزش میکنم چون:

الف – میخواهم زیبایی اندامم حفظ شود، لاغر شوم و یا برای سلامتی ورزش میکنم

ب – میخواهم دوستانم را ببینم و از اتفاقات خبردار شوم

ج – هوا خوب است یا اینکه من این هوا را دوست دارم

 

4-  وقتی در یک فعالیت فیزیکی گروهی شرکت میکنم، معمولا:

 الف – طرح ریزی اصلی فعالیت را هماهنگ با زمان من انجام میدهم

ب –اگر فرد دیگری برنامه ریزی کرده باشد یا کلاس تشکیل بدهد شرکت میکنم

ج – وقتی حوصله ی فعالیت داشته باشم سریعا اقدام میکنم

5- دیگران من را به عنوان فردی میشناسند که:

 الف – رهبر گروه هستم

ب – از اعضای تیم هستم

ج – فردی که با ایده های خوب پیشقدم میشود

6-   از فعالیت های فیزیکی ای لذت میبرم که:

الف – با روش من پیاده شوند

ب – توسط یک حرفه ای، مربی یا یک گروه اجرا شوند

ج – فقط بر خودم تکیه کنم

 برای هر جواب، به ترتیب زیر امتیاز دهید:

الف = یک امتیاز

ب = دو امتیاز

ج = سه امتیاز

 

با توجه به مجموع امتیازات، اگر:

6-9 امتیاز دارید: شما فردی هستید که در خود انگیزه ایجاد میکنید

10-14 امتیاز دارید: شما باید عضوی از یک تیم باشید

15-18 امتیاز دارید: شما فقط به خودتان تکیه میکنید

 

شخصی که در خودش انگیزه ی لازم را ایجاد میکند

شما ایجاد ساختار و سازمانبندی را دوست دارید. برنامه ی ریزی برای ورزش و عمل به آن نسبتا برای شما آسان است. اما ممکن است علاقه ی خود را نسبت به روال عادی کارتان از دست بدهید. سعی کنید فعالیت های تازه ای را به کارتان اضافه کنید مثل دوچرخه یا موتورسیکلت سواری، قایقرانی، نوعی باغبانی و یا راهپیمایی. یا سعی کنید ورزشهای مورد علاقه را تغییر دهید، مثلا پیاده روی، شنا، و وزنه برداری را در روزهای متفاوتی از هفته انجام دهید.

 بازیکن تیمی

برای شما، ورزش راهی است برای انجام کارهای اجتماعی و در ارتباط بودن با خانواده و دوستان. فعالیت های گروهی و یا شرکت در کلاس یک انتخاب طبیعی برای شماست. ثبت نام در یک کلاس ورزشی؛ جمع کردن گروهی از دوستان برای پیاده روی؛ پیوستن به یک تیم ورزشی یا ورزشهای باشگاهی مثل بولینگ، سافتبال و یا تنیس دو نفره، از کارهایی است که شما به آنها علاقه دارید.

 فرد خود انگیخته

شما آزادی را دوست دارید و از پیروی از مقررات سفت و سخت بیزارید. چیزهای که میتوانند شما را تحریک به ورزش کنند ممکن است شامل زنگ تلفن دوستی که به یک بازیکن برای بازی گلف نیاز دارد، راهپیمایی در جنگل برای لذت بردن از یک روز زیبا و یا پیاده روی تا یک فروشگاه وقتی که نیاز به خرید دارید، باشند. این فعالیت ها عالی هستند، ولی حتما در بیشتر روزها فعالیت کنید.

 

نویسنده : دریا ; ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳۸٩/۳/۱٢
    پيام هاي ديگران()   لینکسيستم افزايش آمار ميهن لينك