قایق دراگون در جاده ابریشم


+ آنچه باید درباره سونا بدانید

آنچه باید درباره سونا بدانید

در تمامی جهان سونا تفریحی جذاب و پرطرفدار به حساب می‌آید. علاقه‌مندان به سونا می‌گویند کمتر کاری است که همانند سونا، باعث آرامش جسمی و روحی ما شود

  آنها معتقدند کمتر چیزی مانند سونا آنان را به آرامش می‌رساند. اما در عین حال باید دانست این تفریح می‌تواند برای برخی از افراد خطرناک محسوب شود و مشکلاتی را ایجاد کند. پس بهتر است قبل از استفاده از سونا، در مورد وضعیت و سلامت خود با پزشک مشورت کنید.دلایلی برای استفاده از سونا
شکی نیست که سونا باعث تغییراتی در عملکرد بدن می‌شود. به عنوان مثال در عرض چند دقیقه، درجه حرارت پوست می‌تواند به 40 درجه سانتی‌گراد برسد و ضربان قلب افزایش یابد. اما تاثیر این تغییرات بر سلامتی بدن ما چیست؟

افزایش مقاومت در مقابل بیماری‌ها
با توجه به مطالعاتی که در 2 کشور فنلاند و آلمان انجام شده، سونا بدن را در حالتی مانند تب قرار می‌دهد و با این کار سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. در نتیجه، افرادی که به طور منظم از سونا استفاده می‌کنند 30 درصد کمتر از سایرین به آنفلوآنزا یا سرماخوردگی دچار می‌شوند.

سوزاندن کالری بیشتر
با توجه به افزایش ضربان قلب و انجام عمل تعریق، یک جلسه سونا به تنهایی می‌تواند حدود 300 کالری را بسوزاند.

بهبود استرس و خواب بهتر
علاقه‌مندان به سونا آن را راهی ایده‌آل برای کاهش استرس و بهبود حال روحی خود می‌دانند. سونا رفتن قبل از خواب نیز باعث می‌شود که شما خوابی خوب و آرام را تجربه کنید.

آرامش و بهبود درد
از آنجا که سونا باعث افزایش گردش خون می‌شود، می‌تواند به تسکین درد کمک شایانی کند.

چه زمانی سونا مضر است؟
گروه خاصی از مردم، بویژه افرادی با مشکلات قلبی باید برای رفتن به سونا بیشتر احتیاط کرده و در این زمینه با پزشک مشورت کنند.

به علاوه افرادی که مبتلا به بیماری‌های التهابی هستند، تب دارند یا دچار جراحت شده‌اند نیز نباید به سونا بروند.


همچنین افرادی که بیماری‌های واگیردار دارند باید از سونای خصوصی استفاده کنند.

بهتر است مدت زمانی که در سونا حضور دارید به میزان 15 تا 20 دقیقه بیشتر نباشد و پس از بیرون آمدن از سونا 2تا 4 لیوان آب بنوشید. بلافاصله پس از خوردن غذا و در حالی که معده پر است نیز نباید وارد سونا شد.

در ضمن دقت کنید که سونا هرگز جای ورزش را نخواهد گرفت. پس برنامه ورزشی خود را حذف نکنید.

در ضمن اگر احساس خوبی ندارید به سونا نرفته و زمانی که حس می‌کنید حالت‌هایی مانند سرگیجه یا تنگی نفس و نظایر آن به شما دست می‌دهد، سریع محیط سونا را ترک کنید.

نویسنده : دریا ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳۸٩/٦/٦
    پيام هاي ديگران()   لینکسيستم افزايش آمار ميهن لينك