دراگون بت

در چین قدیم، رشته دراگان برای اهداف و مقاصد مذهبی بکار می رفت. ولی پس از اینکه شاعر بزرگ میهنی آنها به نام کویوآن (Qu Yuan) در رودخانه می لو (Mi Lo) اقدام به خودکشی نمود، مردم چین مسابقاتی را برای بزرگداشت ایشان سازماندهی نمودند. ازاین زمان به بعد مسابقات دراگان به عنوان نماد و نشانی از میهن پرستی و گمان اخلاقی در کشور چین مطرح گردید.


مسابقات امروز دراگان:

در اواسط دهه 1970 مرکز اطلاع رسانی توریستی کشور هنگ کنگ ایده و نظر برگزاری جشنواره دراگان را برای ارتقاء صنعت توریست عنوان نمود. سال (1976) آغاز بسط و توسعه این رشته ورزشی بود بطوریکه آن امروزه در بسیاری از کشورها تمرین می گردد. این جشنواره در کنار ازدحام و شلوغ بودن از موفقیت بزرگی نیز برخوردار بود و تصاویر و عکسهای تحسین برانگیزی از جشنواره هنگ کنگ به اقصی نقاط جهان ارسال گردید. پس از بیست و پنج سال، تعداد کثیر علاقمندان به این رشته، نشانگر توسعه و گسترش ورزش دراگان دارد. تعداد علاقمندان چینی به این رشته به بیست میلیون نفر می رسد و آن به کلیه قاره های دیگر نیز نفوذ کرده است.
به عنوان مثال: در کشورهای سوئد و نروژ تعداد هزار و پانصد 1500 تیم، فقط در کشور انگلستان تعداد 1000 تیم، و در کشور آلمان تعداد 2000 تیم که به تعداد تقریباً 50000 عضو فعال افزایش پیدا کرده، وجود دارد. درحال حاضر، رشته دراگان (
DragonBoat) درحال حرکت به سمت شرق و کشورهایی همچون: لهستان-مجارستان و روسیه است. به طور کلی رشته دراگان به عنوان یک مساله فراگیر مطرح شده است. تیمهای تفریحی اولیه مبدل به تیمهایی همراه با قایقرانانی در کلاس جهانی شده اند. همچنین برای این رشته، مسابقات قهرمانی جهان، مسابقات قهرمانی اروپا و سایر مسابقات قاره ای پایه ریزی شده است. در حقیقت می توان اینگونه تعبیر کرد که ابعاد جدید و مختلف برای ورزش قایقرانی آغاز شده است. بنابراین جائی که تعداد بیست ودو نفر بطور همزمان در منطقه بازی حضور می یابند، انسان احساس می کند که ورزش دیگری وجود ندارد. به هرحال، هماهنگی و هارمونی (Harmony) موجود دراین رشته ورزشی تنها از طرق: ساعات زیاد پاروزنی، تمرین در اردوها و روحیه تیمی حاصل می گردد.رشته ورزشی Dragon Boat قایقرانی به عنوان یک ورزش گروهی: بسیاری از رویدادها (مسابقات) به علت حضور تیمها در مقولات تفریحی (سرگرمی) موفقیت آمیز بوده اند. از مزایای ورزش دراگان این است که یک شخص می تواند ضمن تشکیل یک تیم تفریحی، با اندک تلاشی به هدایت درست و دقیق قایق همت گمارد. بسیاری از تیمهای گروهی و تفریحی از این رشته ورزشی استفاده می کنند برای اینکه آن را یک رویداد اجتماعی و معیاری برای سازماندهی تیمی می دانند. از این رو، رشد و توسعه ورزشهای گروهی درحال فزونی است. به عنوان مثال: شرکتهایی در کشور سوئد وجود دارند که تنها به منظور سازماندهی جشنواره دراگان درهرسال تاسیس شده اند. یکی از این شرکتها Malme نام دارد که بیش از تعداد 600 تیم را از شرکتها، باشگاهها و... جذب نموده است.


دراگون بت :

مسابقات دراگون بت از محل اصلی خود در خاور دور به سرعت به یک رشته جهانی هم به عنوان مسابقه و هم به عنوان تعاملات اجتماعی تبدیل شد. این قایق های کانوی دراز به وسیله 20 پارو زن و نوع های کوچک آن توسط 10 پارو زن و با استفاده از پاروهای تک تیغه هدایت می شوند. اغلب این قایق ها به دقت تزئین می شوند و دارای یک طبل زن و یک سکان دار هستند.
در رشته رسمی دراگون بت، یک قایق 49/12 متری با عرض 20/1 و ارتفاع 90 سانتی متر وجود دارد که تعداد 20 نفر به صورت تیمی آن را پارو می زنند و دو نفر نیز در نقش راهنما و سکان دار انجام وظیفه می کنند. تجهیزات مورد استفاده در این قایق نیز شامل 20 پارو، یک طبل و یک سکان می باشد
رشته دراگون بت در مسابقات آسیایی و جهانی رسمیت دارد و مسابقات آن در مسافت های 250، 500 و 1000 متر برگزار می شود. تعداد مدال توزیعی برای تیم هایی که مقام های اول تا سوم را کسب می کنند، 22 مدال است که بین نفرات توزیع می شود اما از نظر امتیاز، کل این مدال ها یک مدال محسوب می شود.


/ 0 نظر / 64 بازدید