دروغ سنج برای کشف بازیکنان دوپینگی

سال هاست که تعدادی از افراد حرفه ای و آموزش دیده در آمریکا،ایتالیا و فرانسه روی روشی تحقیق می کنند که با استفاده از تماشای تصاویر افراد در هنگام صحبت کردن و یا گوش دادن به صدای آنان پی به راست و دروغ بودن اظهاراتشان می برند.پیش از این در آمریکا از این روش برای رو کردن دست سیاستمداران و خلاف کاران حرفه ای مورد استفاده قرار می گرفت ولی حالا بازیکنان دوپینگی و آن هایی که رسوایی اخلاقی به بار می آورند و آن را انکار می کنند راهی برای فرار ندارند چون این علم به کمک مسولان کمیته انظباطی رفته و دست خاطیان را رو می کند.

تحقیق علمی با کمترین خطا

آیا به این فکر کرده اید که چرا سیاستمداران این قدر خوب صحبت می کنند؟اکثر آن ها زیر نظر استادهای فن بیان آموزش می بینند و خیلی راحت می توانند با صحبت هایشان مردم را فریب دهند.این موضوع در برنامه های انتخاباتی و صحبت با مردم خیلی کارآمد است و بالای 80 درصد فریب گفته های روان و در واقع خوب صحبت کردن آن ها می شوند.
اما با این حال که آن ها آموزش های بسیاری می بینند و با کمک دیگران متن های سخنرانی خود را تنظیم می کنند(اشاره به کاغذی که در دست دارند و از روی آن می خوانند) علم یا تکنیک جدید دروغ سنج می تواند آن ها را رسوا کند.
تیم تحقیقاتی جدیدترین تکنیک دروغ سنج با استفاده از حالت های صورت افراد در هنگام سخنرانی و پرسش و پاسخ به راحتی می تواند بگوید که این افراد راست می گویند یا دروغ.در مورد ورزشکارانی که دوپینگ می کنند و یا به هر شکلی مرتکب خلاف می شوند استفاده از این علم یک فاجعه برایشان خواهد بود.
برای آزمایش، فیلم های کنفرانس های مطبوعاتی تعدادی از ورزشکاران دوپینگی در دستور کار قرار گرفت.این افراد حرفه ای و دانشجویان فیلم ها را تماشا کردند و به این نتیجه رسیدند که حرفی که آن ها از دهانشان بیرون می آید با حالتی که در چهره شان دیده می شود تفاوت دارد.
برای مثال وقتی تو را متهم به دوپینگ می کنند باید خیلی عصبانی باشی و ماهیچه های صورتت منقبض شده باشد و هم این طور چین روی پیشانی و پایین بودن لب ها در هنگام صحبت کردن.این ها غیر ارادی است و حتی ماهرترین بازیگران هالیوود هم نمی توانند وقتی دروغ می گویند از این آزمایش سر بلند بیرون بیایند.جالب این که تمام آن افرادی که بعد از اعلام خبر دوپینگ شان آن را تکذیب کردند مدتی بعد مجبور شدند آن را تایید کنند و به خاطر قسم دروغ شرمسار شدند.
با این حال فیلم هایی که اعتراف این عده را به تصویر کشیده بود بازهم توسط این افراد مورد بررسی قرار گرفت و در مقایسه با فیلم های قبلی نشان داد که درصد خطا صفر بوده است.در حال حاضر ایتالیا و فرانسه تایید کرده اند که قصد دارند برای پاک سازی ورزش از این تکنولوژی استفاده کنند.اما در حال حاضر محدود خواهد بود تا همه چیز در مسیر درست قرار بگیرد.

با این حال مقامات پلیس خواهان توقف اجرای سریع استفاده از این تکنیک خاص برای رو کردن دست خاطیان شده اند و مایلند تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.با این حال عده ای هم اصرار دارند تا با بهره گیری از آن بتوانند از محیط خانه و خانواده خود حفاظت کنند.منظور این عده جنجال های است که ستاره هایی چون تایگر وودز،جان تری،اشلی کول و به تازگی میشائیل بالاک داشته اند

/ 1 نظر / 36 بازدید